Rafał Lasota

Rafał Lasota - dziennikarz, publicysta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Urodzony w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów współpracował jako dziennikarz z Powszechną Agencją Informacyjną (PAI), zajmując się tematyką społeczną i polityczną. Następnie związał się z telewizją, brał udział w tworzeniu pierwszej prywatnej stacji komercyjnej „PORION”. W telewizji „Super Stacja” prowadził cykliczny program polityczny pn. „Przesłuchanie”. W latach 2007 – 2012 jako publicysta związany był z TV Polsat Biznes.
Od 20 lat pełni funkcję rzecznika prasowego w samorządzie Warszawskim.
W 2011 roku Lasota debiutował tomikiem poezji dla dzieci pt:
„Pląsaki” (Wydawnictwo ASPRA, 2011)
- Podczas licznych spotkań z czytelnikami wiele osób, zwłaszcza tych bardziej dorosłych, pytało mnie czym lub kim są Pląsaki. Zawsze odpowiadałem z uśmiechem na to pytanie. Co ciekawe dzieci nie pytały o to nigdy. Maluchy zawsze wiedziały kim jest Pląsak i co naprawdę potrafi.
Następnie na rynku ukazały się zbiory opowiadań i wierszy dla najmłodszych:
„Śmieszki i Zachwytki” ( Wydawnictwo ASPRA, 2012 – zbiór wierszy dla dzieci)
„Roześmiane Cienie” ( Wydawnictwo ASPRA, 2013 - zbiór opowiadań i wierszy dla najmłodszych)
„Po drugiej stronie drzwi” ( Wydawnictwo ASPRA, 2014 – wybór opowiadań dla dzieci)
„Moja mała ojczyzna” (Wydawnictwo ASPRA, 2015)
„Czterolistna Koniczyna” (Wydawnictwo ASPRA, 2016 - tomik wierszy dla dzieci)
W 2015 trafiła na rynek pierwsza historyczna powieść Lasoty
„Zwierciadło mistrza” ( Wydawnictwo ASPRA, 2015)
„Kanwą mojej opowieści stał się legendarny czarownik Twardowski. Polski mag to bardzo wdzięczna, złożona osobowość, w której dobro i zło zostało idealnie połączone. Wykorzystanie historycznych postaci w powieści, przy jednoczesnym przeniesieniu akcji do współczesności, dało zaskakujące rezultaty.”
Kontakt do autora - r.lasota@gazeta.pl

Wszelkie kopiowanie i rozpowszechnianie utworów w jakiejkolwiek formie bez zgody autora będzie rodziło skutki prawne na podstawie ustawy z dn. 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Rafał Lasota


Wiersze dla dzieci Rafała Lasoty

Na szlaku SKM Na szlaku SKM to nowoczesna książeczka o kolei – dla najmłodszych.
Jak powstaje pociąg? Ile waży? Jak szybko jedzie po torach? Na te pytania znajdziecie odpowiedź właśnie w naszej książce.
W wierszu Juliana Tuwima stała na peronie ciężka, ogromna Lokomotywa. Poczciwa ciuchcia syczała, dyszała i buchała obłokami pary. Dzisiaj żaden pociąg nie syczy, nie dyszy ani nie bucha – no chyba że jest zepsuty!
Książeczka Na szlaku SKM opowiada nie tylko o pociągach, ale także o pracy w Szybkiej Kolei Miejskiej. W SKM pracuje wielu ludzi, którzy na co dzień starają się, aby każda podróż była bezpieczna i miła dla wszystkich pasażerów. Przewodniczką w książeczce jest sympatyczna pszczoła Ula. Pszczółka mieszka w zajezdni kolejowej na warszawskich Szczęśliwcach i zna się na pociągach jak mało kto! Życzę Wam dobrej zabawy!
Rafał Lasota

książka z wierszami dla dzieci - Czterolistna koniczyna „Czterolistna Koniczyna”to książka z wierszami dla dzieci, chociaż dorośli także sięgają po nią z dużą ciekawością. Czytelnik dostaje do ręki trzydzieści całkowicie nowych utworów. Tematyka wierszy jest zaskakująca, nie brak zabawy a czasem nostalgii. W książce, jak w życiu - bywa śmiesznie a czasem bardziej poważnie. Utwory do książeczki zbierałem ponad rok. „Koniczyna”to zbiór nastrojów, obserwacji i przemyśleń, które rodzą się w głowie, trafiają na papierową kartkę i za sprawą „czarów”zmieniają się w wiersz. Dzieci znakomicie odnajdują się w bajkowym świecie zapisanym rymem. Książeczkę fantastycznie kolorowymi ilustracjami ozdobiła Barbara Kuropiejska – Przybyszewska. Recenzentami wierszy były moje dzieci Kacper, Daria i Adrianna. Od lat z powodzeniem opieram się na ich opiniach. Zachęcam do lektury i serdecznie wszystkich pozdrawiam.
Rafał Lasota

książka dla dzieci - Po drugiej stronie drzwi „Po drugiej stronie drzwi” to piąta z kolei propozycja Rafała Lasoty dla młodych czytelników. Autor wprowadza dzieciaki w fantastyczny świat Straszków, mieszkających w naszych domach.
Jeśli chcecie poznać prawdę o niesamowitych stworkach takich jak: Śmierdziuszek Skarpeta, Pucek Wielkouch czy Tadek Szkaradek, koniecznie sięgnijcie po tę książkę.
Ilustracje narysowała Barbara Kuropiejska–Przybyszewska. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictw ASPRA i CZARNY LAS.
Uwaga! Książka przeznaczona wyłącznie dla czytelników poniżej 15 lat!
Co jest po drugiej stronie drzwi? To bardzo intrygujące pytanie. Z gatunku tych, którymi „zamęczają” dzieci dorosłych. Próbuje nam to wyjaśnić Autor tej książki. Dlatego zachęcam do lektury opowieści pełnych fantazji, humoru i wyobraźni. A odpowiedź... znajdzie się sama.
Miłej lektury!
Stanisław Grabowski

książka Roześmiane Cienie Rafał Lasota „Roześmiane Cienie” to kolejna propozycja Rafał Lasoty dla dzieci. Tym razem czytelnik wyrusza w kolorowy świat, gdzie fantazja, magia oraz dobroć spotykają się na stronnicach książeczki. Czytając wiersze i opowiadania napisane przez Lasotę znajdziecie wiele interesujących historii, a marzenia i wyobraźnia sprawią, że wszystko może się wydarzyć. Jest tutaj dobry czarownik Twardowski, który nocami przechadza się po rynku w Węgrowie. Jest chłopiec, który razem ze swoim tatą gra przedstawienie w teatrze cieni. Jest pluszowy miś, który w pogodni za cieniem gubi to co najważniejsze - własną rodzinę. Na szczęście wszystko kończy się dobrze. Przez krainę Roześmianych Cieni prowadzą nas piękne ilustracje Barbary Kuropiejskiej – Przybyszewskiej. Nawiązanie do dobrej tradycji polskiego rysunku sprawia przyjemność wszystkim, którzy zdecydują się na wyprawę w „niezwykły barwny świat dziecięcych lat”.

okładka książeczki Śmieszki i Zachwytki „Śmieszki i Zachwytki” to publikacja dla dzieci autorstwa Rafała Lasoty, która w grudniu 2012 roku trafiła na księgarskie półki. Tym razem autor oprócz zabawnych i pouczających wierszy zamieścił dwa opowiadania, które kompozycyjnie nawiązują do treści. Połączenie wierszy z prozą stanowi ciekawe i rzadko spotykane rozwiązanie na rynku dlatego działa zaskakująco na młodego czytelnika. Książeczka została podzielona na dwie części – „Śmieszki” to łatwe i lekkie wierszyki, które dają przyjemność z czytania. Młody czytelnik zetknie się tutaj z rymowanym przepisem na włoską pizzę, ciekawymi zwierzakami – misiem koala strasznym chwalipiętą, tajemniczą wroną, trafi do lasu, który jest królestwem gryzących Komaronów i Robalaków. Zarówno dzieci jak i dorośli będą mieli okazję poćwiczyć dykcję „łamiąc języki” podczas czytania wiersza „ Czyż to czyżyk”.
Druga część książeczki to królestwo Zachwytków. Autor wprowadza czytelników w świat wspomnień. Jest tutaj miejsce na tykający wiekowy Zegar Dziadka Józefa, kryształowe Lustro Prababci Cecylii czy wiekową Szafę Babci Leokadii w której nadal bije młode serce. Z pewnością część naszych milusińskich będzie bardzo zaskoczona, że takie przedmioty jak drewniany bujany fotel czy lampa naftowa kiedykolwiek były wykorzystywane w naszych domach - a jednak tak przecież było.
Książka utrzymana jest podobnie jak „Pląsaki” - poprzednia publikacja Rafała Lasoty w tonacji dwukolorowej - tym razem czerń i pomarańcz użyty w Pląsakach został zastąpiony przez róż i zieleń. Ilustracje przygotował znany już z poprzedniej publikacji artysta plastyk Barbara Kuropiejska - Przybyszewska. Dzięki pracy malarki Śmieszki i Zachwytki mają dziecięce buźki, zachęcają nowatorską kreską i przyciągają ciepłem i spokojem.
Książka „Śmieszki i Zachwytki” zawiera 22 wiersze i 2 opowiadania. Słowo wstępne napisała aktorka Anna Nehrebecka. Wydanie zostało przygotowane przez oficynę wydawniczą ASPRA JR. Ilustrator Barbara Kuropiejska - Przybyszewska

okładka książki Pląsaki 1 czerwca 2012 roku trafił na księgarskie półki tomik wierszy dla dzieci autorstwa Rafał Lasoty pt. Pląsaki. Jest to zbiór 60 utworów dla najmłodszych w wieku od 4 do 12 lat.
Utwory są sprawnie napisane, śmieszą i dają przyjemności czytającemu.
Wiersz Letnie Pląsaki od którego tytuł wziął tomik poezji pozostaje wspomnieniem słonecznych wakacji kreślonych dziecięcą ręką. Letnia beztroska w hamaku nad brzegiem morza - Czego chcieć więcej? Dobrego wiersza i właśnie go dostaliśmy.

© WierszykiDlaDzieci.pl | Kontakt