Rafał Lasota

Po raz pierwszy kompozycjami dla dzieci zająłem się kilka miesięcy temu. Kiedy urodziła się moja córka Adrianna zacząłem pisać wierszyki. Z początku bardziej dla zabawy niż z chęci pokazania ich szerszemu gronu odbiorców. Pisanie zacząłem od wiersza Letnie Pląsaki – to takie małe wspomnienie wakacji nad morzem z moimi dziećmi. Następnie stworzyłem wiele utworów w których starałem się zawierać własne obserwacje czy utrwalać zachowania moich dzieci, przykładem takich wierszy są m.in. „Paluszek i główka” czy "Kto późno wstaje".
Bardzo poważnymi recenzentami twórczości były moje dzieci Daria (13 lat), Kacper (10 lat) oraz Adrianna (7 miesięcy), chociaż z uwagi na „poważny wiek” Ada raczej interesuje się rytmiką wypowiadanych słów niż zawartą w nich treścią. Moja żona Monika oraz grono znajomych stanowiło kolejny filtr literacki. :)
W wierszach staram się pisać tak, aby zachowywać rym i rytm bo właśnie to najbardziej podoba się dzieciakom, jeśli dodać do tego zabawne zakończenie i wartką akcję to wtedy zaczyna się zabawa, która jest interesująca.
Myślę, że właśnie dzięki dbaniu o słowa moje bajeczki mogą się podobać.
Staram się łączyć w pisaniu dorobek klasycznej poezji dziecięcej ze współczesnością zachowując jednoczenie indywidualny styl - czy to się udaje wystarczy przeczytać.
Wierszyki - jak pisałem - powstały w dość krótkim czasie. Dzisiaj jest już ich prawie sto.
Obecnie pracuje nad przygotowaniem opowiadań dla dzieci, które mam nadzieję sprawią radość czytelnikom.
Z zawodu jestem dziennikarzem i zajmuję się ekonomią więc do poezji dziecięcej powinno mi być raczej daleko, jednak jak widać pozory mylą.
Rafał Lasota - ulotka w pdf
Kontakt do autora - r.lasota@gazeta.pl

Wiersze dla dzieci Rafała Lasoty

książka z wierszami dla dzieci - Czterolistna koniczyna „Czterolistna Koniczyna”to książka z wierszami dla dzieci, chociaż dorośli także sięgają po nią z dużą ciekawością. Czytelnik dostaje do ręki trzydzieści całkowicie nowych utworów. Tematyka wierszy jest zaskakująca, nie brak zabawy a czasem nostalgii. W książce, jak w życiu - bywa śmiesznie a czasem bardziej poważnie. Utwory do książeczki zbierałem ponad rok. „Koniczyna”to zbiór nastrojów, obserwacji i przemyśleń, które rodzą się w głowie, trafiają na papierową kartkę i za sprawą „czarów”zmieniają się w wiersz. Dzieci znakomicie odnajdują się w bajkowym świecie zapisanym rymem. Książeczkę fantastycznie kolorowymi ilustracjami ozdobiła Barbara Kuropiejska – Przybyszewska. Recenzentami wierszy były moje dzieci Kacper, Daria i Adrianna. Od lat z powodzeniem opieram się na ich opiniach. Zachęcam do lektury i serdecznie wszystkich pozdrawiam.
Rafał Lasota

książka dla dzieci - Po drugiej stronie drzwi „Po drugiej stronie drzwi” to piąta z kolei propozycja Rafała Lasoty dla młodych czytelników. Autor wprowadza dzieciaki w fantastyczny świat Straszków, mieszkających w naszych domach.
Jeśli chcecie poznać prawdę o niesamowitych stworkach takich jak: Śmierdziuszek Skarpeta, Pucek Wielkouch czy Tadek Szkaradek, koniecznie sięgnijcie po tę książkę.
Ilustracje narysowała Barbara Kuropiejska–Przybyszewska. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictw ASPRA i CZARNY LAS.
Uwaga! Książka przeznaczona wyłącznie dla czytelników poniżej 15 lat!
Co jest po drugiej stronie drzwi? To bardzo intrygujące pytanie. Z gatunku tych, którymi „zamęczają” dzieci dorosłych. Próbuje nam to wyjaśnić Autor tej książki. Dlatego zachęcam do lektury opowieści pełnych fantazji, humoru i wyobraźni. A odpowiedź... znajdzie się sama.
Miłej lektury!
Stanisław Grabowski

książka Roześmiane Cienie Rafał Lasota „Roześmiane Cienie” to kolejna propozycja Rafał Lasoty dla dzieci. Tym razem czytelnik wyrusza w kolorowy świat, gdzie fantazja, magia oraz dobroć spotykają się na stronnicach książeczki. Czytając wiersze i opowiadania napisane przez Lasotę znajdziecie wiele interesujących historii, a marzenia i wyobraźnia sprawią, że wszystko może się wydarzyć. Jest tutaj dobry czarownik Twardowski, który nocami przechadza się po rynku w Węgrowie. Jest chłopiec, który razem ze swoim tatą gra przedstawienie w teatrze cieni. Jest pluszowy miś, który w pogodni za cieniem gubi to co najważniejsze - własną rodzinę. Na szczęście wszystko kończy się dobrze. Przez krainę Roześmianych Cieni prowadzą nas piękne ilustracje Barbary Kuropiejskiej – Przybyszewskiej. Nawiązanie do dobrej tradycji polskiego rysunku sprawia przyjemność wszystkim, którzy zdecydują się na wyprawę w „niezwykły barwny świat dziecięcych lat”.

okładka książeczki Śmieszki i Zachwytki „Śmieszki i Zachwytki” to publikacja dla dzieci autorstwa Rafała Lasoty, która w grudniu 2012 roku trafiła na księgarskie półki. Tym razem autor oprócz zabawnych i pouczających wierszy zamieścił dwa opowiadania, które kompozycyjnie nawiązują do treści. Połączenie wierszy z prozą stanowi ciekawe i rzadko spotykane rozwiązanie na rynku dlatego działa zaskakująco na młodego czytelnika. Książeczka została podzielona na dwie części – „Śmieszki” to łatwe i lekkie wierszyki, które dają przyjemność z czytania. Młody czytelnik zetknie się tutaj z rymowanym przepisem na włoską pizzę, ciekawymi zwierzakami – misiem koala strasznym chwalipiętą, tajemniczą wroną, trafi do lasu, który jest królestwem gryzących Komaronów i Robalaków. Zarówno dzieci jak i dorośli będą mieli okazję poćwiczyć dykcję „łamiąc języki” podczas czytania wiersza „ Czyż to czyżyk”.
Druga część książeczki to królestwo Zachwytków. Autor wprowadza czytelników w świat wspomnień. Jest tutaj miejsce na tykający wiekowy Zegar Dziadka Józefa, kryształowe Lustro Prababci Cecylii czy wiekową Szafę Babci Leokadii w której nadal bije młode serce. Z pewnością część naszych milusińskich będzie bardzo zaskoczona, że takie przedmioty jak drewniany bujany fotel czy lampa naftowa kiedykolwiek były wykorzystywane w naszych domach - a jednak tak przecież było.
Książka utrzymana jest podobnie jak „Pląsaki” - poprzednia publikacja Rafała Lasoty w tonacji dwukolorowej - tym razem czerń i pomarańcz użyty w Pląsakach został zastąpiony przez róż i zieleń. Ilustracje przygotował znany już z poprzedniej publikacji artysta plastyk Barbara Kuropiejska - Przybyszewska. Dzięki pracy malarki Śmieszki i Zachwytki mają dziecięce buźki, zachęcają nowatorską kreską i przyciągają ciepłem i spokojem.
Książka „Śmieszki i Zachwytki” zawiera 22 wiersze i 2 opowiadania. Słowo wstępne napisała aktorka Anna Nehrebecka. Wydanie zostało przygotowane przez oficynę wydawniczą ASPRA JR. Ilustrator Barbara Kuropiejska - Przybyszewska

okładka książki Pląsaki 1 czerwca 2012 roku trafił na księgarskie półki tomik wierszy dla dzieci autorstwa Rafał Lasoty pt. Pląsaki. Jest to zbiór 60 utworów dla najmłodszych w wieku od 4 do 12 lat.
Utwory są sprawnie napisane, śmieszą i dają przyjemności czytającemu.
Wiersz Letnie Pląsaki od którego tytuł wziął tomik poezji pozostaje wspomnieniem słonecznych wakacji kreślonych dziecięcą ręką. Letnia beztroska w hamaku nad brzegiem morza - Czego chcieć więcej? Dobrego wiersza i właśnie go dostaliśmy.

© WierszykiDlaDzieci.pl | Kontakt